FLN’s Bracket Predictions! And Our Varsity Sports Network Update!

As we come up on the start of the regular season Monday, here’s a few updates on our coverage:

Morning Coffee will return on our YouTube channel! Starting Tuesday morning (we’ll start with 8:30am and see what works best) we will recap the previous day’s scores and other news.

Sunday will be the Preseason Polls for this season. Going forward we’ll play with some different ways of presenting them and maybe do some Sunday night YouTube live events to roll those out!

Tuesday at 6:00pm will be our introductory show on VSN, and it will be a talk about the sport in the state and a review of the previous season. Going forward we’ll be doing a weekly recap show. If you want to submit a highlight clip for consideration, email it to Bobby@VarsitySportsNetwork.Org.

The weekly recap will feature interviews and a weekly update of ‘Who’s In / Who’s Out according to the FHSAA rankings for that week.

FLN’s Bracket Predictions!

And to get the season off to a start, here’s my predictions for the District winners and the at-large berths for all 64 positions that will fill the four brackets!

Have fun and debate away!

Girls 1A – Region 1

District 1   Gulf Breeze

District 2   Episcopal of Jacksonville

District 3   St. Augustine

District 4   Oak Hall

At-Large    South Walton, Menendez

On the Bubble – Stanton, Wolfson and Pensacola Catholic battling for the last 2 slots

Girls 1A – Region 2

District 5   Cypress Creek

District 6   Lake Wales

District 7   Lake Highland Prep

District 8   Edgewood

At-Large    Bishop Moore, Trinity Prep, The First Academy

On the Bubble – Lake Minneola, Windermere Prep and All Saints Academy for the last slot

Girls 1A – Region 3

District 9   Calvary Christian (Clearwater)

District 10   Academy of Holy Names

District 11   St. Stephen’s Episcopal

District 12   Community School of Naples

At-Large    Berkeley Prep, Robinson, Naples

On the Bubble – Tampa Catholic, Barron Collier, Cardinal Mooney and Out-of-Door Academy for the last slot

Girls 1A – Region 4

District 13   Benjamin

District 14   American Heritage-Delray

District 15   Pine Crest

District 16   Ransom Everglades

At-Large    Coral Shores, Calvary Christian (Ft. Lauderdale)

On the Bubble – King’s Academy, Saint John Paul II and American Heritage-Plantation battling for the last two slots

**********

Girls 2A – Region 1

District 1   Niceville

District 2   Ponte Vedra

District 3   Bartram Trail

District 4   Lake Brantley

At-Large    Nease, Oviedo, Lake Mary

On the Bubble – Creekside, Buchholz, Flagler Palm Coast battling for the last slot, with Fletcher as a rising program down the line

Girls 2A – Region 2

District 5   Hagerty

District 6   East Ridge

District 7   Celebration

District 8   Vero Beach

At-Large    Viera

On the Bubble – Windermere, Winter Park, West Orange and Olympia battling for the last three slots

Girls 2A – Region 3

District 9   Steinbrenner

District 10   Newsome

District 11   Riverview-Sarasota

District 12   Venice

At-Large    Plant, Wiregrass Ranch, Lakewood Ranch, East Lake

On the Bubble – None

Girls 2A – Region 4

District 13   Palm Beach Central

District 14   Stoneman Douglas

District 15   St. Thomas Aquinas

District 16   Cypress Bay

At-Large    Jupiter, Dwyer, Western-Davie

On the Bubble – Boca Raton, Taravella and Miami-Palmetto battling for the final slot

**********

Boys 1A – Region 1

District 1   Gulf Breeze

District 2   Maclay

District 3   Bolles

District 4   St. Augustine

At-Large    Oak Hall, Episcopal of Jacksonville, Providence

On the Bubble – Menendez and Matanzas battling for the last slot

Boys 1A – Region 2

District 5   Lake Highland Prep

District 6   Windermere Prep

District 7   Holy Trinity Episcopal

District 8   St. Edward’s

At-Large    Benjamin, Montverde Academy, Bishop Moore, Cocoa Beach

On the Bubble – None

Boys 1A – Region 3

District 9   Jesuit of Tampa

District 10   Berkeley Prep

District 11   Cardinal Mooney

District 12   Canterbury School

At-Large    St. Stephen’s Episcopal, Calvary Christian (Clearwater), Community School of Naples

On the Bubble – Barron Collier, Bishop Verot, Naples and Northside Christian battling for the last slot

Boys 1A – Region 4

District 13   Oxbridge

District 14   St. Andrew’s

District 15   Belen Jesuit

District 16   Gulliver Prep

At-Large    Pine Crest, St. John Paul II

On the Bubble – American Heritage-Plantation, King’s Academy, Calvary Christian and NSU-University battling for the last two slots

**********

Boys 2A – Region 1

District 1   Chiles

District 2   Ponte Vedra

District 3   Creekside

District 4   Lake Mary

At-Large    Oviedo, Lake Brantley, Nease, Fleming Island

On the Bubble – None

Boys 2A – Region 2

District 5   Windermere

District 6   Winter Park

District 7   Dr. Phillips

District 8   Vero Beach

At-Large    Boone, Viera, West Orange, Martin County

On the Bubble – None

Boys 2A – Region 3

District 9   Newsome

District 10   Mitchell

District 11   Plant

District 12   Riverview-Sarasota

At-Large    Gulf Coast, Steinbrenner

On the Bubble – East Lake, Lakewood Ranch, Wiregrass Ranch and Lakeland battling for the last two slots

Boys 2A – Region 4

District 13   Jupiter

District 14   Stoneman Douglas

District 15   St. Thomas Aquinas

District 16   Columbus

At-Large    West Broward, Western-Davie, Wellington

On the Bubble – Boca Raton and Dwyer battling for the last slot